Mezat (Müzayede) Terimleri – Teknoloji Geek

Mezat (Müzayede) Terimleri

Mezat (Müzayede) Terimleri

Mezat, belirli bir fiyat üzerinden başlayan satışların açık arttırma şeklinde teklifler üzerinden yükselmesidir.Artık üretimi bulunmayan kitaplar ve dergiler, değerli antikalar, koleksiyon objeleri ve çok daha fazlasını bulabileceğiniz mezatlarda satışa çıkan ürün en yüksek teklifi yapan kişinin olur. Peki bu değişik konsepte dair terimleri öğrenmek ister misiniz?

Lot:Satışı yapılacak ürünün satışa sunulacağı sıra numarasıdır.

Pey / Pey vermek: Pey, bir sözleşmede taraflardan birinin caymayacağını belirtmek için önceden verdiği güvence parası anlamına gelir. Pey vermek ise lota istenen tutarı kabul ederek teklif vermek anlamına gelir.

Münadi: Müzayedeyi yöneten kişi anlamına gelir.

Artırma aralığı: Belirli bir ürüne verilen peyi geçmek için güncel teklifin üzerine ne kadar eklenmesi gerektiğini belirten kriterdir.

Bayrak kaldırma:Salon müzayedelerinde katılımcıların pey verme şeklidir.

Çekiç fiyatı: Salon müzayedelerinde, ürüne en yüksek teklif geldikten sonra münadinin o ürün için satışı bitirmesi sonucu geçerli olan satış fiyatıdır.

Efemera: Günlük yaşama ait kısa ömürlü, küçük ve geçici belge niteliği taşıyan materyallerin genel adıdır, bir amaç için üretilen (tanıtım broşürleri, müze giriş biletleri, uçak ikaz kartları), resmi veya gayri resmi evrak hükmünde olan (tapu, fatura, makbuz, davetiyeler), yararlılığı değişken olan (mektup, reçete, prospektüs, kullanma talimatları), gerçek değerleri zamanla anlaşılan (gazete nüshaları, genelgeler, fotoğraflar), koleksiyoncular tarafından koleksiyon malzemesi olarak da değerlendirilebilinen (posta kartları, posterler, rozetler, sinema afişleri) belgeler efermeraların yalnızca birkaç türüdür.

Efemerist:Efemera koleksiyonu yapan koleksiyonerler.

Salon müzayedesi: Katılımcıların, müzayedenin yürütüldüğü salonda diledikleri ürünlere teklif sundukları müzayede şeklidir.

Online müzayede: Salon müzayedesinden farklı olarak, internet üzerinden bir salonda bulunmayan katılımcıların pey verebildiği bir müzayede şeklidir. İnternet müzayedesi olarak da adlandırılır.

Eğer siz de online, %100 güvenli mezat fırsatlarından yararlanmak isterseniz, kitantik.com’da beğendiğiniz ürünlere peyinize ekstra komisyon, vergi vb. hiçbir ücret ödemeden bu fırsattan yararlanabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*